Anonymní twitterová skupina Julius Šuman zveřejnila nahrávky s Andrejem Babišem, které vedly k jeho odvolání ze Sobotkovy vlády. Svoje jméno zvolila podle důstojníka Státní bezpečnosti, jenž měl Babiše osobně naverbovat pro činnost agenta s krycím jménem Bureš.
Dosud neznámí uživatelé tohoto twitterového účtu publikovali sadu šesti nahrávek od května do srpna roku 2017. Na některých figuroval bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, s nímž poté redakce rozvázala pracovní poměr.
Na první nahrávce šéf ANO častoval vulgárními výrazy nejen koaliční partnery, ale i své zaměstnance („jsou to idioti“). Závažnější byl jeho pokus o nátlak vyměnit jednoho z členů arbitrážního soudu při Hospodářské a Agrární komoře, Radka Pokorného, poradce premiéra Sobotky. Jeho odstranění měl zařídit prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a Babiš se pohoršoval, že údajný slib nesplnil.
Druhá nahrávka prokazovala Babišovu snahu ovlivňovat obsah Mladé fronty DNES z jeho vydavatelství Mafra. Redaktorovi Přibilovi určoval, kdy mají být nasazeny kompromitující články proti ministrům vnitra Milanu Chovancovi a zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi.
Úniky ze živých spisů
Na třetí nahrávce Přibil nabízel Babišovi dokumenty policejního spisu Beretta. Předložil mu protokol výslechu bývalého ředitele GIBS Dušana Brunclíka a sliboval, že sežene další. Zároveň prozradil svoje zdroje z ÚOOZ, který kauzu vyšetřoval. Podle Přibila vyzvídaly, zda se jejich šéf Robert Šlachta stane ministrem vnitra. Babiš přiznal, že u něj projevil zájem o post policejního prezidenta.
Manipulace se živým spisem je jasným porušením zákona a nepřijatelným zasahováním do politické soutěže. Nelegální postup je patrný i z další nahrávky, kde Babiš prohlašoval: „Naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony…“
Opavská firma FAU Přerov obchodující s pohonnými hmotami měla sklad v areálu chemičky Prechezy z holdingu Agrofert, který se ji neúspěšně pokoušel odkoupit. Babiš, který neměl mít přístup k živému daňovému šetření, musel získat informace z Finanční správy, kterou tehdy vedl jím dosazený ředitel Martin Janeček.
Poslední aktivita Julia Šumana se odehrála v říjnu 2017, kdy zveřejnil dokumenty ke kauze Čapí hnízdo. Vyplývalo z nich, že banka HSBC v letech 2008 a 2010 věděla, že tato společnost, jíž poskytla stomilionové úvěry, stále patří Agrofertu. Farma by tak nemohla získat evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky.
Na základě Šumanových nahrávek byla ustavena parlamentní vyšetřovací komise, která následně přijala usnesení, že Andrej Babiš veřejně lhal a zneužíval svoje média ke kompromitaci politických rivalů.
Zatímco z obsahu skandálních nahrávek nebyly vyvozeny žádné závěry, o to větší pozornost věnovala policie po nástupu Babišovy vlády vyšetřování, kdo stál za úniky na twitterový účet. Dokonce byl kvůli podezření z autorství nahrávek zatčen a obviněn bývalý náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut. Bez výsledku, vyšetřování neprokázalo žádné zavinění.