Holding Agrofert je nejvýznamnějším tuzemským odběratelem státních a evropských dotací. Za šest let působení Andreje Babiše ve vládě (2014 – 2019) získal v dotacích celkem 10,9 miliardy korun, z toho nenárokových 2,9 miliardy. To je dvakrát více než za sedm let předchozích pravicových vlád, kdy dosáhl na dotace za 4,8 miliardy korun, z toho nenárokové ve výši 1,2 miliardy.
Jen v roce 2019 čerpaly firmy Agrofertu na dotacích celkem 1,97 miliardy korun, z toho 1,62 miliardy tvořily nárokové provozní dotace (hlavně na zemědělskou půdu) a 350 milionů korun nenárokové investiční.
Skupina Agrofert nejlépe využívá i jiné typy státní podpory ve formě daňových úlev, veřejných zakázek nebo přímého zadání „z ruky“. Podle některých propočtů dostaly Babišovy firmy od roku 2017 na dotacích a veřejných zakázkách za čtyři roky celkem 20,2 miliardy korun. Takový střet zájmů ve vládě byl dříve nepředstavitelný.
Potravinářská divize Agrofertu zahrnující 19 společností je spolu s chemickou divizí nejstabilnější součástí holdingu. Zaujímá největší tržní podíl mezi domácími potravinářskými producenty, hlavně v pekárenském oboru se 45 procenty trhu. Obě divize čerpají dotace v řádu stovek milionů korun.
Obří veřejné penězovody protékají do Agrofertu i z resortu životního prostředí. Lovochemie dostala evropskou dotaci 337 milionů korun na snížení emisí za ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který dříve působil jako její generální ředitel.
Rekordní daňové úlevy
Babišův holding si polepšil i na daňových úlevách schvalovaných ministerstvem financí. Zatímco v letech 1998 až 2013 přiznal tento resort jeho firmám daňové úlevy v celkové výši 2,15 miliardy korun, jen v roce 2014 získaly 1,5 miliardy korun. Stalo se tak krátce předtím, než byla snížena tato forma státní podpory ze 40 procent na 25 procent hodnoty investice za úřadování ministra financí Andreje Babiše.
Premiantem holdingu se tehdy stala opět Lovochemie s daňovou úlevou 591 milionů korun. Neslíbila přitom jediné nové pracovní místo, což bývá podmínkou udělení podpory. Další dceřiná firma Agrofertu CS Cabot dosáhla na daňovou úlevu 579 milionů korun pouhý měsíc předtím, než začala platit nevýhodnější pravidla.
Premiérovy firmy vyhrávají miliardové veřejné zakázky, kam patří kontrakty na těžbu dřeva (Uniles), nebo obchodují se Správou státních hmotných rezerv (Navos – uskladnění obilí, Animalco – zásoby mraženého masa). Babiš kontroluje i resort zemědělství, který dotačně zvýhodňuje velké agrokoncerny na úkor malých farem.
Premiérovy firmy (Preol, Primagra) dodávají státnímu podniku Čepro daňově zvýhodněnou bionaftu, od roku 2017 bez výběrových řízení za zhruba 5 miliard korun. Ministerstvo financí pod kontrolou šéfa ANO upravuje daňové a dotační podmínky.
Proto Andrej Babiš s pomocí svých ministrů tolik brojí proti závěru evropského auditu, který potvrdil jeho střet zájmů. V krajním případě by mohl přijít o veškeré dotace a veřejné zakázky. To by mohlo vést mimo jiné ke zpřísnění úvěrových podmínek u bank a vyvolat tlak na rychlejší zesplatnění půjček v celkovém objemu 40 miliard korun.