Když Andrej Babiš pouhé dva týdny po razii na Úřadu vlády v červnu 2013 koupil vydavatelství Mafra, téměř nikdo tomu v tehdejší mediální vřavě nevěnoval pozornost. Ani vyjádření mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky, který vážně tvrdil, že šéf hnutí ANO vstupující do politiky Mafru „rozhodně nekoupil za účelem zasahovat do obsahu novin“.
Následný exodus desítek vedoucích pracovníků, redaktorů a komentátorů z Mladé fronty DNES a Lidových novin svědčil o něčem jiném. Ostatně jejich nový majitel sám přiznal, že vydavatelství Mafra koupil proto, aby o něm „psalo pravdu“. Proto se oba deníky nevěnují oligarchově podnikatelské a lobbistické minulosti, a o to více jsou zaneprázděny pranýřováním jeho politické a byznysové konkurence.
Babiš svoje média používá jako nástroj politického boje, což doložily i nahrávky skupiny Julia Šumana. Oba deníky často publikovaly nelegální úniky ze živých policejních spisů, nejčastěji dozorovaných pražským a olomouckým vrchním státním zastupitelstvím Lenky Bradáčové a Iva Ištvana.
Tento způsob medializace vybraných kauz někdy na úrovni organizovaných kampaní zásadním způsobem narušuje svobodnou politickou soutěž, ale i konkurenční prostředí sféry obchodních zájmů majitele Mafry.
První vlaštovkou bylo zveřejnění úniků o privatizaci OKD v dubnu 2014 v době vládního střetu nad řešením krize na Dole Paskov v Mladé frontě DNES. Premiér Sobotka tehdy Babiše obvinil, že využívá svých médií ke zvyšování tlaku na koaličního partnera.
Novátorská byla úloha Babišova tisku při likvidaci činitelů ANO, nad nimiž šéf hnutí zlomil hůl. První ji okusil exministr dopravy Antonín Prachař, později byla stejným způsobem odstraněna ministryně spravedlnosti Helena Válková.
Bič na konkurenci
Babišova média často napadala ministry koaliční ČSSD. Útokům čelil exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček kvůli údajně předraženému nákupu robotického přístroje Cyberknife. Později se Mladá fronta DNES podílela na odstřelu exministra školství Marcela Chládka a dlouhodobě se „věnovala“ ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, výraznému kritikovi Andreje Babiše.
Mladá fronta DNES a Lidové noviny se hlavně osvědčily ve vybraných živých trestních kauzách, nebo při ovládnutí bezpečnostních složek vlivovým okruhem Andreje Babiše. Naplno se zájmy deníků Mafra a jejich majitele prolnuly v ostrém politickém boji o policejní reorganizaci v létě 2016, který se smrskl na spor o bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu, viditelně kooperujícího s hnutím ANO.
Babišovy deníky posloužily k dehonestaci policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ředitele GIBS Michala Murína, ale i ke zpochybnění vyšetřování kauzy Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). Podrobně se věnovaly i Šlachtovým kauzám Oleo Chemical, Vidkun a Bereta, které měly synergicky posloužit politickým a obchodním zájmům Andreje Babiše, a tím tento výčet zdaleka nekončí.
Co psal o šéfovi ANO současný šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl ještě v srpnu 2012? „Babiš má teď politické ambice a začal budovat mocenskou strukturu, která mu dosud chyběla. A začíná od médií. To je ostatně obsese všech kmotrů.“ Dnes pro tohoto „kmotra“ pracuje.